Вручение дипломов студентам, освоившим программу на английском языке

IMG-20210706-WA00045 июля состоялось вручение дипломов первому выпуску студентов специальности "Лечебное дело" и второму выпуску специальности "Стоматология", освоившим программу подготовки на английском языке. Церемонию открыла декан медицинского факультета, профессор В.Н. Диомидова. С приветственным словом выступили начальник управления международной деятельности ЧГУ им. И.Н. Ульянова профессор Е.Л. Николаев и зам. декана медицинского факультета по работе с иностранными обучающимися проф. С.И. Павлова. Выпускники дали клятву врача, после чего торжественно были вручены дипломы. Всего в этом году на медицинском факультете программу подготовки на английском языке освоили 11 студентов специальности "Лечебное дело" и 13 студентов специальности "Стоматология". Поздравляем молодых врачей!

On the 5th 0f July, 2021 Graduation ceremony on the medical faculty took place. It was the 1st graduation for speciality "General medicine" and 2nd graduation for speciality "Dentistry" for students studying in English. Ceremony was opened by the Dean of medical faculty, professor V.N. Diomidova. Welcome speech was given by the Head if International Affairs department of the Chuvash state university n.a. I.N. Ulianov professor E.L. Nikolaev and by the vice-dean of the medical faculty in international students affairs professor S.I. Pavlova. Graduates took a Doctor's oath, afterwards they were awarded with Medicine Diplomas. Totally this year on the medical faculty training program in English was mastered by 11 students of speciality "General medicine" and 13 students of speciality "Dentistry". Congratulations to young doctors!

IMG-20210705-WA0003

Баннер